Naše kuchyně

Kuchařka nám vaří, smaží, potěšit se všechny snaží. V misce míchá kašičku pro celičkou školičku.

Dostat do malých dětí jiné jídlo, než jsou ta jejich oblíbená, je často nadlidský výkon. Zatímco červenou papriku obyčejně milují, zelenou nechtějí vzít do úst v žádném případě. Nevadí, skvělé je, že jí alespoň něco.

Pokud někdo nemá rád mrkev vařenou, ale jenom strouhanou nevařenou? To přece nevadí! Vzpomeňte si na to, jak jste sami některá jídla v dětství odmítali a nenuťte do nich své děti. Na některých zásadách však trváme, protože pestrost a vyváženost je pro zdravý vývoj dětí důležitá.

Děti by měly jíst přirozené, průmyslově nezpracované potraviny. Pokud si totiž zvyknou jíst hranolky s přidanou solí a dalšími ochucovadly v podobě různých  “éček”, pak už těžko někdy budou chtít jíst “obyčejné” brambory. Jednoduché a přirozené chutě, to je něco, co dítěti v raném věku prospívá. Je to jedna z nejúčinnějších prevencí obezity a předpokladu zdravého stravování.

Naše paní kuchařka Zdenka

Jídelníček (2.8. - 6.8. 2021)

Jídelníček MŠ Sluníčko od 2.8.2021

Zdravé jídlo pro děti

Chléb, obiloviny a brambory

Do této skupiny patří pečivo, těstoviny, brambory, rýže, kuskus a snídaňové cereálie. Všechny tyto potraviny obsahují komplex uhlohydrátů, které dodávají Vašemu dítěti energii. Každé jídlo a svačina by měly mít alespoň jednu porci potravin z této skupiny.

Ovoce a zelenina

Ovoce a zelenina poskytují Vašemu dítěti množství vitamínů a minerálních látek a jsou také hlavním zdrojem antioxidantů a flavonoidů. Jsou důležitou součástí zdravé výživy a měly by být obsaženy ve všech jídlech. Je dobré podávat je i jako svačiny.

Mléko a mléčné výrobky

Do této skupiny patří mléko, tvaroh, sýr a jogurt. Všechny tyto potraviny jsou bohaté na bílkoviny, vápník a další vitamíny a minerální látky.  Ujistěte se, že dítěti nedáváte příliš mnoho sýra, protože může obsahovat hodně soli.

Maso, ryby, vejce, ořechy a luštěniny

Potraviny v této skupině obsahují bílkoviny, železo, zinek, různé minerály a vitamíny. Snažte se podávat dítěti 1 nebo 2 malé porce těchto potravin denně.