Vítání jara a pouštění Morany

Vítání jara v MŠ Sluníčko 2023

Zimo, zimo, táhni pryč, nebo na tě vezmu bič! Taky se vám zdá, že se počasí začíná pomalu umoudřovat? A víte, čípak je to zásluha? No přeci naše a kamarádů ze Základní školy Javorník! Moranu jsme pustili po potoce do daleka, aby i v Javorníku mohlo začít Jaro!😊

Vítání jara je skvělá příležitost, jak oslavit příchod nového období plného radosti, květů a slunce. Děti se při této příležitosti učí o přírodě, rostlinách a životech, které se v jarních měsících probouzejí.

Během samotného vítání jara jsou děti oblečené do jarních barev a každé si nese klíč, kterým se odemyká jaro. Pro mnoho dětí je to první zkušenost s oslavou jara a může jim to pomoci vyvinout pozitivní vztah k přírodě a oslavit nové roční období plného naděje a radosti.

A kdo je vlastně ta Morana? Morana je v pohanské mytologii bohyně zimy a smrti, která se v období otevírání jara symbolicky obětuje. Morana bývá zpravidla zhotovena z rostlinných materiálů a v průvodu se nese k potoku nebo řece, do kterého se pak Morana společně s výkřiky a tleskáním vrhne, čímž se symbolicky vyžene zima a přináší se jaro.

Rychlý kontakt